Kedy prezuť zimné pneumatiky

V prípade, ak teplota vzduchu klesne pod 7 stupňov Celzia doporučuje sa prezuť na zimné pneumatiky. Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatiky okrem dezénu je v zmesi používanej na výrobu pneumatiky.

Kedy sa doporučuje prezuť zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sú vyrábané z takého zloženia materiálov, aby dezén pneumatiky pri prejazde zákrutou zostával čo najviac v kontakte s vozovkou. Teda pneumatika je oproti letným mäkšia a pri prejazde zákrutou a pôsobení odstredivej sily sa mierne deformuje, aby čo najlepšie zostávala v kontakte s vozovkou. Letné pneumatiky pri teplotách nižších ako 7 stupňov Celzia strácajú svoje vlastnosti a stávajú sa tvrdšími, čím sa neúmerne predlžuje brzdná dráha, nehovoriac o inom dezéne, ktorý pri zimnej pneumatike vie skrátiť brzdnú dráhu o desiatky metrov. Ak klesne teplota pod 7 stupňov Celzia je čas na zimné kolesá.

Čo hovorí na používanie a prezutie zimných pneumatík zákon

Podľa zákona č. 8 / 2009 ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením M+S, M.S alebo M&S. Teda označenie Mud + Snow – blato a sneh.

V zime na letných pneumatikách

Ak by ste chceli jazdiť v zime na letných pneumatikách a napadne sneh, máte problém pri prvej kontrole políciou. Okrem pokuty, ktorú riskujete pri každej jazde ohrozujete seba aj iných vodičov a chodcov. Nikdy neviete, či ak ráno vyrazíte po suchej ceste, nebude pri návrate na ceste sneh. Tuhšia letná pneumatika pri nízkych teplotách znamená dlhšiu brzdnú dráhu a riziko šmyku pri prejazde zákrutami. Jazdu na letných pneumatikách určite neriskujte. Ak by ste chceli jazdiť v lete na zimných pneumatikách, zákon neporušujete, vďaka vyšším teplotám a mäkšej pneumatike sa budú rýchlejšie opotrebovávať a zimný dezén bude pravdepodobne spôsobovať vyššiu spotrebu, ale možné to je, opačne to nie je vhodné. Lepšie akékoľvek zimné pneumatiky ako letné, aj v zimných pneumatikách však existujú rozdiely odhalené v testoch, v závislosti od rôznych výrobcov.