Označenie pneumatík

Čo znamená označenie pneumatík 205 / 55 R16 95 H TL XL

Tu je vysvetlenie, k jednotlivým číslam a znakom:

205 - Šírka pneumatiky

205 - Prvé číslo vyjadruje šírku pneumatiky v milimetroch. Možno povedať, čím širšia pneumatika, tým auto lepšie sedí na ceste. V závislosti so zväčšujúcou sa šírkou pneumatiky sa zvyšuje kontakt z vozovkou a tým pádom stúpa odpor pri valení, čo sa odrazí v stúpajúcej spotrebe paliva.

55 - Bočný profil pneumatiky

55 – percento zo šírky predstavuje bočný profil pneumatiky, 55% z 205 mm. Bočný profil predstavuje vzdialenosť obvodovej časti pneumatiky od disku (ráfika)

R 16 - Priemer disku pneumatiky

R – Označuje radiálnu konštrukciu pneumatiky a číslo 16 umiestnené za označením R udáva priemer disku v palcoch. Na auto možno namontovať iba také rozmery pneumatík, ktoré sú zapísané v technickom preukaze, ktoré majú približne rovnaký obvod. V prípade používania iného rozmeru pneumatík by nemusel sedieť obvod kolesa, oproti nastaveniu tachometra, teda by neukazoval správnu rýchlosť a prejdenú vzdialenosť.

95 – Index nosnosti

Index nosnosti je označenie, na základe ktorého sa určí na akú nosnosť je pneumatika vyrobená. Index nosnosti 95 zodpovedá zaťaženiu 690 kg na pneumatiku. Index 96 je určený pre zaťaženia 710 kg, 97 pre 730 kg...

H – Rýchlostný index

Rýchlostný index, je indexu udávajúci maximálnu rýchlosť, pri ktorej pneumatika môže niesť hmotnosť udávanú indexom nosností. Rýchlostný index H zodpovedá maximálnej rýchlosti 210 km / H. Ďalšie indexy sú L pre 120 km /h, M 130 km/h, N 140 km/h, P 150 km/h, Q 160 km/h, R 170 km/h, S 180 km/h, T 190 km/h, U 200 km/h, H 210 km/h, V 240 km/h, W 270 km/h, Y 300 km/h

tl – Bezdušová pneumatika

Bezdušové pneumatiky TL – (tubeless) sú dnes najčastejšie vyrábané pneumatiky, Okrem TL môžu byť TT – dušové pneumatiky.

XL – Zosilnená konštrukcia

XL je označenie zosilnenej konštrukcie

Systém núdzového dojazdu

Ďalšie možné označenia, napríklad pre systém núdzového dojazdu. Pneumatiky majú zosilnenú bočnú stenu, aby aj pri defekte a prázdnej pneumatike bolo možné sa núdzovo pohybovať. Núdzový dojazd býva označený rôzne v závislosti od výrobcu ako RFT – Run Flate Technology, SSE – Self Supporting Runflate, DSST – Dunlop Self Supporting Technology.

Označenie je rovnaké pri zimných aj pri letných pneumatikách. Zimné pneumatiky majú navyše pridané označenie M+S – (Mud + Snow) blato a sneh.