Správny tlak šetrí zimné pneumatiky

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách nepatrí medzi veľmi obľúbené činnosti, ale oplatí sa. Znížený tlak v pneumatike zvyšuje opotrebenie pneumatiky a spotrebu paliva. V extrémnom prípade môže pokles tlaku viesť k prasknutiu pneumatiky, v princípe ale ovplyvňuje bezpečnosť jazdy.

Nízky tlak v pneumatikách predlžuje brzdnú dráhu

V prípade zníženého tlaku v niektorej z predných pneumatík sa predlžuje brzdná dráha. Na mokrej vozovke môže ísť o predĺženie brzdnej dráhy až o 10% pri poklese tlaku o 1 bar. Desať percent neznie tak nebezpečne. V praxi to znamená, že ak začnete naplno brzdiť z rýchlosti 100 km/h, tak zatiaľ čo pri správne nafúkaných pneumatikách už auto dávno zastaví, pri nižšom tlaku v pneumatikách sa bude auto pohybovať rýchlosťou 27 km/h. Tým sa predĺži brzdná dráha z 52 metrov až na 56.5 metra. Niekedy môže rozhodnúť aj niekoľko metrov, či bezpečne zabrzdíme. Navyše pri rozdielnych tlakoch v pneumatikách nemusí optimálne fungovať ani ABS.

Pneumatika s nižším tlakom nedrží dobre v zákrutách

Podľa ADAC testov v prípade jazdy do zákruty na mokrej vozovke dokáže obzvlášť zaťažené vonkajšie predné koleso pri zníženom tlaku o 0,5 bar prenášať iba 80% síl, oproti správne nahustenej pneumatiky. Pri poklese tlaku o 1 bar klesá táto hodnota na 70%. V praxi to znamená, že vozidlo ide zo zákruty šmykom. Pri zmene jazdných pruhov sa tak auto môže dostať skôr do šmyku, pretože mu chýba stabilita.

Znížený tlak v pneumatike zvyšuje spotrebu

Príliš slabo nafúkaná pneumatika zvyšuje spotrebu. Poklesom tlaku v pneumatike sa zväčší kontaktná plocha pneumatiky s vozovkou, čo má za následok zvýšenie valivého odporu. Zvýšení valivý odpor spôsobuje vyššiu spotrebu, ktorá môže predstavovať niekoľko desatín litra na 100 km.

Pokiaľ jazdíte v zime, správny tlak v pneumatike môže byť často rozhodujúcim faktorom či auto ubrzdí, prípadne či udrží stopu počas jazdy v zákrute alebo sa dostane do šmyku. Ak pôjdete počas zimy tankovať, zastavte sa a skontrolujte si tlak v pneumatikách, ušetríte si tak možné komplikácie.