Životnosť zimných pneumatík

Chcete aby Vám zimné pneumatiky vydržali čo najdlhšie. Čo všetko vplýva na opotrebenie pneumatiky a čo robiť, aby ste predĺžili ich životnosť. Podľa zákona možno na slovenských cestách používať zimné pneumatiky, ktoré majú hĺbku dezénu minimálne 3 mm. Pokiaľ má pneumatika hlbší dezén, má lepšie jazdné vlastnosti a najmä kratšiu brzdnú dráhu pri jazde na snehu.

Čo vplýva na životnosť zimných pneumatík:

  • správne skladovanie pneumatík

  • pneumatiky na samostatných diskoch

  • správne vyvážené pneumatiky

  • správny tlak v pneumatikách

Správne skladovanie zimných pneumatík predĺži ich životnosť

O správnom skladované zimných pneumatík si prečítate v samostatnom článku. V krátkosti možno povedať, že ich treba skladovať na tmavom mieste, najlepšie umiestnené na sebe na špeciálnom stojane, prípadne zavesené na stene.

Zimné pneumatiky na samostatných diskoch vydržia dlhšie

Pokiaľ pneumatiky nemáte na samostatných diskoch, pri každom prezúvaní z letných na zimné a opačne je pneumatika zbytočne namáhaná na obvode plášťa a takéto namáhanie môže spôsobiť drobné netesnosti, ktoré sa prejavia poklesom tlaku v pneumatike. Ak ich obujete na samostatné disky, samotné prezúvanie sa zredukuje na lacnejšie prehodenie a vyváženie kolies. Teda počiatočná investícia do samostatného disku sa prejaví v nižších nákladoch na prezutie a dlhšej životnosti. Ak budete používať samostatné disky, môžete v lete jazdiť na širších pneumatikách s nižším profilom a v zime obuť samostatné plechové 15 palcové disky.

Predĺžte životnosť správnym vyvážením pneumatík

Ak meníte letné gumy na zimné, je dobré pneumatiky vyvážiť. Správne vyvážená pneumatika lepšie sedí na ceste a nevzniká nerovnomerné opotrebovanie. Ak máte pneumatiky na samostatných diskoch a došlo k posunu alebo strate vyvažovacích závaží treba kolesá znova vyvážiť.

Správny tlak v pneumatikách predlžuje životnosť

Nesprávne nafúkaná pneumatika nielen že spôsobuje vyššiu spotrebu, ale sa aj viac opotrebováva. Ak chcete predĺžiť životnosť pneumatiky pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách. Podľa predchádzajúcej skúsenosti s konkrétnou pneumatikou viete približne, ako často ich kontrolovať. Pri výmene pneumatiky vám ich správne nahustia v servise. Pokiaľ máte nové pneumatiky, určite si v nich po pár dňoch jazdenia premerajte tlak. Ak sa chystáte na dlhšiu cestu napríklad na dovolenku, je dobré pred cestou nahustiť pneumatiky na správny tlak. Pri dlhšej ceste sa pneumatika viac zahreje, ak mala nižší tlak, bude sa viac opotrebovávať a zbytočne zvyšuje spotrebu paliva.